Zwyczaje bożonarodzeniowe w krajach anglojęzycznych
Tradycje praktykowane z okazji świąt Bożego Narodzenia nie w każdym kraju są takie same. Niektóre mogą być sporym zaskoczeniem, zwłaszcza dla osób zamieszkujących obszary o zupełnie odmiennych korzeniach kulturowych. W naszym artykule możesz zapoznać się z obyczajami obowiązującymi w Wielkiej Brytanii i USA oraz dowiedzieć się jakie istnieją między nimi różnice i podobieństwa.
Merry Christmas czy Happy Christmas?
Pierwszą rozbieżność można zauważyć już w nazewnictwie. W obu krajach święta to Christmas, jednak wszystko komplikuje się, gdy pojawia się chęć wymienienia życzeń ze znajomymi. W Stanach Zjednoczonych częściej stosuje się zwrot Merry Christmas, natomiast w Wielkiej Brytanii – Happy Christmas. Jako sposób na uniknięcie niezręczności w środowisku wielokulturowym powstało wyrażenie Happy Holidays. Jest to bezpieczny wariant także ze względu na to, że na obszarach tych mieszka wielu wyznawców innych religii, którzy nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia.
Kto przynosi prezenty?
Jednoznaczne ustalenie tego bywa trudne nawet na terenie jednego kraju. Przykładowo, w Polsce można znaleźć zarówno zwolenników Świętego Mikołaja, jak i Dziadka Mroza (na Pomorzu) czy Dzieciątka (na Śląsku). W tradycji Wielkiej Brytanii i USA jest podobnie. Nie ulega jednak wątpliwości, że na prowadzenie wychodzą odpowiednio – Father Christmas oraz Santa Claus, będący odpowiednikiem Świętego Mikołaja.
Odmienna nazwa to nie wszystko, różnice widać także na etapie przygotowań na przybycie sympatycznego Pana z brodą. Dzieci w Wielkiej Brytanii piszą do niego listy, które następnie wrzucają do kominka. Istnieje przeświadczenie, że po przekształceniu się w dym docierają one do adresata w błyskawicznym tempie, dzięki czemu jest on w stanie na czas spełnić wszelkie prośby dzieci i w nocy z 24 na 25 grudnia umieścić odpowiednie prezenty w skarpetach, zawieszonych przy łóżkach.
Sposób komunikacji z amerykańskim Świętym Mikołajem jest nieco inny. Do niego listy są wysyłane za pomocą poczty. Santa Claus także chowa je w skarpetach, które w tym przypadku znajdują się nad kominkiem.
Wspólną tradycją dla obu krajów jest przygotowanie skromnego poczęstunku dla gościa w czerwonym stroju. W USA przekąskę stanowią ciasteczka i szklanka mleka, natomiast w Wielkiej Brytanii sherry, babeczka oraz marchewka dla renifera.
Brytyjskie a amerykańskie dania
W obu krajach, w przeciwieństwie do Polski, kolacja wigilijna nie jest najważniejszym posiłkiem. Tam większe znaczenie ma Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia – to wtedy cała rodzina spotyka się przy świątecznym obiedzie.
Podstawę bożonarodzeniowego posiłku stanowi pieczony drób – W Wielkiej Brytanii często jest to indyk. Niektórzy decydują się na kaczkę, gęś lub bażanta. Danie podawane jest z sosem pieczeniowym oraz żurawinowym. W trakcie obiadu nie brakuje również pieczonych warzyw korzennych i ziemniaków (także tłuczonych).
Bardziej nietypowymi potrawami dla tych regionów są:
- Christmas pudding (najczęściej spotykany w Anglii), przyrządzany z suszonych owoców, pokruszonej bułki, cukru, mąki, jaj, masła, owoców cytrusowych, orzechów oraz mleka, z dodatkiem cynamonu i gałki muszkatołowej,
- Bread sauce (podawany głównie w Wielkiej Brytanii) – sos chlebowy, powstały z połączenia chleba, cebuli, czosnku, liści laurowych, gałki muszkatołowej i mleka,
- Trifle – angielski deser składający się z biszkoptów, owoców, kremu i bitej śmietany, który można zobaczyć zarówno na stołach w Wielkiej Brytanii, jak i w USA,
- Eggnog – typowo świąteczny, amerykański, słodki, mleczny napój.
Inne świąteczne tradycje
Oprócz otwierania prezentów, W Wielkiej Brytanii rozpakowuje się także Christmas crackers, czyli tekturowe rolki, owinięte ozdobnym papierem, wewnątrz których znajdują się słodycze i drobne upominki. Otwierają je dwie osoby, ciągnąć jednocześnie za przeciwległe końce, do momentu ich pęknięcia. Są one odpowiednikiem dzielenia się opłatkiem.
Nieodłącznym elementem brytyjskich świąt do tej pory było również wysłuchanie orędzia Jej Królewskiej Mości do narodu, transmitowanego w telewizji od 1957 roku.
Wiele osób w USA, w okresie świątecznym angażuje się w akcje dobroczynne, jak zbieranie zabawek, pieniędzy bądź ubrań dla osób ubogich.