Najciekawsze magazyny, blogi i strony internetowe w języku angielskim
Aby osiągnąć wysoki poziom języka obcego należy pracować nad nim na wielu płaszczyznach. Często największy nacisk kładzie się na gramatykę, mówienie i słuchanie. Nie należy jednak zapominać o czytaniu, które niewątpliwie wzbogaci słownictwo, pozwoli dostrzec zasady dotyczące łączenia ze sobą wyrazów i pokaże w jakim kontekście można umieścić dane słowo. W celu ćwiczenia tej umiejętności nie trzeba sięgać po wymagającą literaturę – równie dobrym materiałem będą gazety, blogi czy innego typu strony internetowe w języku angielskim.
Angielski nie jest językiem intuicyjnym, więc zupełnie inaczej zapisuje się wyrazy, niż je wymawia. Słowo pisane często jest ujęte z większą precyzją i dokładnością. Czytanie pomoże wejść na wyższy poziom umiejętności językowych w tym aspekcie.
Czasopisma, na które warto zwrócić uwagę
Książki mogą przytłoczyć początkującego czytelnika, dlatego warto zdecydować się na czasopisma, w których dostępne są krótkie artykuły. Ich długość sprawia, że bez problemu da się je przeczytać „na raz”, co da poczucie satysfakcji. Są one pisane w taki sposób, aby były jak najbardziej zachęcające, więc istnieje nieduże prawdopodobieństwo natknięcia się na przestarzały język i skomplikowane formy literackie. Ponadto można wybrać tekst, który najbardziej odpowiada Twoim zainteresowaniom, a tym samym jest dla Ciebie wartościowy. Jest to ogromna zaleta, gdyż ucząc się języka można jednocześnie zdobywać nową wiedzę.
Władając umiejętnościami językowymi na niezbyt wysokim poziomie warto sięgnąć na początek po pisma dla dzieci. Zdania tam są zwykle krótkie i proste, a dodatkowo opatrzone obrazkami, pozwalającymi zrozumieć treść.
Papierowe wersje czasopism można znaleźć w księgarniach, bibliotekach czy antykwariatach językowych. Dużo interesujących pozycji znajduje się także w Internecie. Jednym z przykładów jest magazyn Highlights Magazine dla dzieci, który sprawdzi się osobom początkującym, gdyż zawiera krótkie artykuły, ciekawostki oraz żarty. Dla osób zainteresowanych technologią, nauką i nowinkami na temat świata dobrym wyborem będą czasopisma Popular Science, Mental Floss oraz National Geographic. Kolejnym godnym uwagi tytułem jest British Council Magazine przeznaczonym dla osób średniozaawansowanych. Każdy artykuł jest opatrzony sekcją „preparation”, pozwalającą na przygotowanie się do lektury oraz zadaniami sprawdzającymi. Natomiast jeśli czytelnik chce zaczerpnąć informacji ze świata polityki, celebrytów czy sportu do wyboru są takie magazyny jak Time, People, bądź The Guardian.
Najlepsze blogi w języku angielskim
Blogi dają niemal nieograniczony dostęp do darmowych materiałów. Wybór jednak jest tak duży, że czasami ciężko zdecydować, który jest najlepszy. Wiele z nich łączy w sobie naukę poprzez czytanie i słuchanie. Jedną z takich stron jest RealLife English, gdzie można znaleźć nie tylko ciekawe artykuły (z których każdy jest napisany w sposób zwięzły, a dodatkowo całość jest podzielona na kilka krótszych części), ale także filmy i podcasty. Jest to blog odpowiedni zarówno dla osób początkujących, średniozaawansowanych, jak i zaawansowanych. Równie interesującą propozycją jest ABA English, gdzie umieszczane są porady dotyczące wymowy czy artykuły do nauki języka angielskiego na podstawie tekstów piosenek. W wybranych postach znajdują się elementy interaktywne. Świetną stroną wyjaśniającą obcojęzyczne frazy (skupiając się zarówno na ich znaczeniu, jak i kontekstach, w których mogą zostać użyte) jest Phrase Mix. Artykuły są pełne ciekawych informacji, a przy tym krótkie – około 300 słów.
Godne polecenia strony internetowe
Oprócz blogów istnieje szereg innych stron, pomocnych w podnoszeniu kompetencji językowych. Jedną z takich opcji jest znany portal TED Talks, publikujący wykłady z najróżniejszych dziedzin. Z pewnością każdy znajdzie tam coś dla siebie. Warto podkreślić, że każdy film posiada napisy.
Źródłem wielu podcastów jest z kolei witryna Elllo. Znajdują się tam wideo o każdym poziomie zaawansowania, prowadzone przez osoby z różnymi akcentami. Zawierają dodatkowo quizy, pozwalające na sprawdzenie w jakim stopniu zrozumiało się dane nagranie.
Świetną zabawą jest nauka ze stroną Lyricstraining, gdzie należy uzupełniać teksty piosenek.