Czy studia językowe to dobry wybór? A może lepiej postawić na kurs?

Jeśli stoisz właśnie przed wyborem studiów, a jednocześnie lubisz uczyć się języków być może przez Twoją głowę przeszła myśl o wyborze kierunku z tym związanego. Ale czy jest to dobry pomysł? Czy nie lepiej wybrać coś innego, a języka uczyć się na kursie? To zależy od wielu czynników.

Filologia czy lingwistyka stosowana?

W przypadku studiów do wyboru jest kilka możliwości – albo filologia, albo lingwistyka stosowana.

Pierwsza z nich jest nieco szerszym zagadnieniem. Oprócz praktycznej nauki języka można tam nabyć także bogatą wiedzę z zakresu literatury, kultury i ogólnej wiedzy o danym języku. Studenci skupiają się przede wszystkim na jednym języku, drugi stanowi natomiast dodatek – jego nauka odbywa się przez kilka semestrów i przybiera formę dość intensywnego kursu. Wybierając język popularny, jak na przykład angielski trzeba mieć już solidne podstawy i wiedzę.

Lingwistyka różni się tym, że studenci uczą się jednocześnie dwóch języków z taką samą intensywnością i dążą do osiągnięcia takiego samego poziomu w obu przypadkach. Można dobrać sobie również kolejny język, o niższym stopniu zaawansowania. Zajęć innych niż praktyczna nauka języka jest o wiele mniej niż na filologii. Tutaj możesz mieć natomiast do czynienia z różnymi dokumentami oraz pismami urzędowymi.

Wybór zależy od tego jakiego języka chcesz się uczyć. Jeśli jest on bardziej niszowy lub niezwykle trudny i tylko na nim chciałbyś się skupić to wybierz filologię. W innym przypadku, jeśli interesują Cię różne języki, znasz już jakieś to zdecyduj się na lingwistykę.

Nie tylko to jest istotne. Kluczową rolę odgrywa także wybór odpowiedniego uniwersytetu.

Czy takie studia są trudne?

Każde studia wymagają przynajmniej trochę zaangażowania. Językowe mają to do siebie, że istotna jest samodzielna praca, poza murami uczelni. Potrzebna jest samodyscyplina i regularność. Nauczenie się tylko na końcowe egzaminy nie wystarczy jeśli faktycznie chcesz osiągnąć biegłość w danym języku.

Perspektywy pracy po studiach językowych

Osoba podejmująca studia z pewnością w przyszłości chciałaby pracować w zawodzie z nimi związanym. Jakie istnieją możliwości? Najbardziej podstawowymi są praca w roli nauczyciela (w szkole publicznej, bądź prywatnej) lub tłumacza. Opcji jest jednak więcej. Osoby po studiach językowych mogą szukać zatrudnienia w wielu branżach, jak marketing, transkrypcja czy analiza danych. Znajomość języka obcego jest pożądana w wielu obszarach. Inną opcją jest zostanie przewodnikiem wycieczek po różnych krajach, choć tu z pewnością będzie potrzebny dodatkowy kurs turystyczny. Można zostać także trenerem prowadzącym szkolenia lub udzielać prywatnych korepetycji. W dzisiejszych czasach taki zawód można wykonywać online. Znajomość języków daje Ci także możliwość wyjazdu do pracy za granicę na stałe lub po prostu okazjonalnie w ramach wyjazdów służbowych.

Dla kogo kurs będzie lepszym wyborem?

Kursy językowe są raczej mnie wymagające i w mniejszym stopniu zgłębiają dany język. Głównym celem jest nauczenie się rozumieć, mówić i pisać w danym języku tak, aby bez problemu porozumiewać się z jego innymi użytkownikami. Istnieją również kursy tematyczne, nastawione na naukę języka z danej branży, dedykowane konkretnym grupom zawodowym.

Na studiach istnieją natomiast osobne przedmioty poświęcone gramatyce, fonetyce czy językowi pisanemu. Oprócz tego kurs nie dostarczy zbyt wiele wiedzy na temat historii, kultury czy literatury języka, a także krajów, gdzie obywatele posługują się nim na co dzień. Jest ona potrzebna jeśli chce się lepiej zrozumieć kontekst czy to skąd wzięły się pewne struktury gramatyczne.

Jeśli są to informacje dla Ciebie zbędne, a Twoim celem jest raczej nauka języka, aby móc rozmawiać z ludźmi na wyjeździe zagranicznym to kurs powinien być wystarczający. Jeśli natomiast język obcy ma być głównym aspektem Twojej pracy, chcesz w przyszłości uczyć innych lub oferować profesjonalne usługi, na przykład z zakresu tłumaczeń to lepszym rozwiązaniem będą studia.