Nauka nowego języka może sprawiać wiele problemów i nie dla każdego jest czymś przyjemnym. Konieczność przyswojenia wielu słów i obszernej wiedzy z zakresu gramatyki może wręcz odbierać chęci do dalszego działania. Zagłębienie się w historię języka i poznanie go dogłębnie pozwoli lepiej go zrozumieć i przekonać się jaki jest ciekawy. Dodatkowo znajomość interesujących faktów stworzy niejedną okazję do zabłyśnięcia w towarzystwie.
Płeć i rodzaj gramatyczny
W porównaniu z innymi językami angielski jest dość neutralny płciowo. Nie ma większych problemów, aby w kulturalny sposób (czyli unikając zaimka it) zwracać się do osób nieidentyfikujących się z żadną płcią. Już w XIV wieku zaczęto posługiwać się formą “they” w liczbie pojedynczej. W późniejszych czasach można to zauważyć chociażby w dziełach Jane Austen czy Lorda Byrona.
We współczesnym języku angielskim słowa nie mają rodzaju, jednak nie zawsze tak było. Podział na nie zanikł na przestrzeni lat, co stanowi duże ułatwienie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jego nauką – wystarczy bowiem zapamiętać dane wyrażenie, bez zastanawiania się jaki ma ono rodzaj.
Rekordy znaczeniowe i nie tylko
W języku angielskim wiele słów ma kilka znaczeń i może być interpretowanych na różne sposoby. Rekordzistami w tej kategorii są wyrazy:
- set – 464 sposoby użycia,
- run – 369 możliwości zastosowania,
- go – tylko o jeden mniej sposobów od poprzednika,
- take – 343 opcje,
- stand – 334 możliwości użycia.
Ciekawostkę stanowi również fakt, że najczęściej używanym słowem jest “the”. Następne miejsca w rankingu zajmują “be”, “of” oraz “and”. Z kolei rzeczownikami stosowanymi najwięcej razy są “time”, “people” i “way”.
Najstarsze i zagrożone słowa
Istnieją programy, które są w stanie określić jakie wyrazy mogą wyjść już niebawem z użycia. Okazuje się, że najstarszymi, używanymi współcześnie słowami angielskimi, które mają już dziesiątki tysięcy lat są “two”, “three”, “I”, “we”. Zagrożone wyginięciem są natomiast takie wyrażenia jak “stick”, “bad”, “squeeze” czy “guts”.
Wpływ Shakespeare’a na język angielski
Większość zna takie dzieła jak “Hamlet”, “Makbet” czy “Romeo i Julia”. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że ich twórca miał ogromny wpływ na rozwój języka angielskiego. William Shakespeare w swoich dziełach umieścił ponad 1700 zupełnie nowych słów. Fakt ten robi ogromne wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że wiele z tych zwrotów używanych jest do dziś.
Poniżej znajduje się kilka przykładów:
- cold-blooded – opanowany, bezwględny,
- birthplace – miejsce urodzenia,
- love is blind – miłość jest ślepa,
- addiction – uzależnienie,
- gossip – plotka,
- with bated breath – z zapartym tchem,
Zmiana znaczenia wyrazów na przestrzeni lat
Wiele słów wraz z upływem czasu i zmianami zachodzącymi w świecie oraz kulturze zaczęło być używanych w zupełnie innym kontekście. Dobrym przykładem takiego zjawiska jest słowo “awful” (skrót od “full of awe”). Dawniej zwrot ten oznaczał coś, co wprawia w zachwyt, dzisiaj natomiast jego znaczenie jest wręcz odwrotne.
Inne ciekawostki warte uwagi
Angielski jest niezwykle fascynujący i na jego temat można odnaleźć mnóstwo ciekawych faktów. Oprócz tych opisanych wyżej warto wymienić jeszcze kilka:
- ostateczna forma angielskiego alfabetu została ustalona w XVI wieku – aktualnie składa się on z 26 liter, czyli o 3 mniej niż w przeszłości; pozbyto się, między innymi takich znaków jak „ӕ” (połączenie a i e) czy „œ” (połączenie o i e);, natomiast wprowadzono “J”, “U” i “W”;
- szacuje się, że język ten posiada około miliona słów, jednak aby posługiwać się nim płynnie wystarczy znajomość od 20 do 30 tysięcy wyrazów;
- co 98 minut powstaje nowe słowo;
- najdłuższy wyraz to „pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis” – składa się z 45 liter, a odnosi się do choroby płuc wywołanej wdychaniem popiołu lub pyłu;
- istnieje tylko jedno słowo zaczynające się i kończące na „und” – jest nim „underground”, oznaczający „podziemny”,
- w Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość osób posługuje się językiem angielskim, jednak nie jest on językiem urzędowym (ze względu na duże zróżnicowanie etniczne język urzędowy nie został ustanowiony).