Do nauki języka obcego potrzeba dużo chęci i motywacji, jednak to nie zawsze wystarcza. Co zrobić w sytuacji, gdy nadmiar obowiązków życia codziennego pochłania na tyle dużo czasu, że nie zostaje go zbyt wiele na inne aktywności? Istnieje kilka sposobów na rozwiązanie tego problemu. Stosując się do przedstawionych poniżej wskazówek nie powinno być wielu problemów z wygospodarowaniem kilkunastu minut w ciągu dnia na naukę.
Portale społecznościowe
Różnego typu strony internetowe przewijają się w życiu każdej osoby niemal codziennie. Większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego ile czasu poświęca na przeglądanie portali. Fakt ten można jednak wykorzystać do nauki. Dobrym rozwiązaniem będzie dołączenie do grupy czy fanpage’u dotyczących ciekawej tematyki, a prowadzonych po angielsku. Wiele materiałów można odnaleźć także na YouTube – publikowane się tam filmiki, które uczą poprzez rozrywkę, np. nawiązując do kultowych filmów i seriali. W Internecie znajdują się również strony ze słówkiem dnia, którego zapamiętanie nie powinno stanowić wyzwania.
Język sprzętów elektronicznych
Nieodzownymi atrybutami wielu osób w dzisiejszych czasach są telefony, laptopy czy innego typu urządzenia. Bez nich ciężko funkcjonować. Nowego słownictwa można z łatwością nauczyć się poprzez zmianę języka ich systemu operacyjnego.
Podcasty i audiobooki
W drodze do pracy, szkoły czy na zakupy, podczas sprzątania, gotowania i na spacerze spędza się całkiem sporo czasu. Jeśli istnieje taka możliwość warto podczas tych czynności słuchać podcastów, bądź też audiobooków w języku angielskim. Nie trzeba rozumieć każdego słowa, najważniejszy jest kontekst, z którego można wywnioskować co dany wyraz oznacza.
Łączenie przyjemnego z pożytecznym
Każdy ma jakieś zainteresowania i swoje ulubione aktywności w ciągu dnia. Oglądając serial warto postawić na wersję obcojęzyczną, bądź z napisami. Z kolei słuchając muzyki dobrze jest dokładnie wsłuchiwać się w tekst. Wykonując te czynności można wyłapywać słówka nieznane, aby później móc sprawdzić ich znaczenie. Należy jednak poświęcać uwagę jedynie wyrazom, które mogą być przydatne w przyszłości – istnieje bowiem małe prawdopodobieństwo, że kiedyś będzie konieczne użycie słowa określającego rzadki gatunek zwierzęcia czy rośliny lub nietypowego terminu medycznego.
Dobra organizacja
Aby zauważyć postępy w nauce nie trzeba poświęcać na nią wielu godzin dziennie, tak naprawdę wystarczy kilkanaście minut. Znalezienie tej odrobiny czasu w ciągu dnia nie wymaga rezygnowania z innych aktywności, a jedynie dobrej organizacji. Języka można uczyć się wszędzie – czekając w kolejce do lekarza, jadąc autobusem czy siedząc w restauracji. Nawet najmniejsza rzecz, jak np. przejrzenie ulotki czy menu w języku angielskim sprawi, że Twoje słownictwo się wzbogaci.
Kontakt z innymi ludźmi i mówienie
Problemem wielu osób jest strach przed rozmawianiem w języku obcym. Nie należy bać się tego kontaktu, gdyż większość obcokrajowców doceni sam fakt podjęcia próby porozumienia się i nie będzie zwracać większej uwagi na poprawność gramatyczną. Wszelkich zasad można nauczyć się z czasem. Jeśli jednak ta bariera jest zbyt duża, na początku możesz mówić do siebie. W trakcie gotowania, sprzątania czy innych czynności wszelkie swoje myśli staraj się wyrażać na głos w języku angielskim. W takiej sytuacji nie będziesz czuć skrępowania i presji, a być może pozwoli Ci to dostrzec, że potrafisz całkiem dobrze mówić po angielsku.
Fiszki
Nie wszyscy lubią tę metodę, jednak z pewnością ma ona swoje zalety. Niewielkie karteczki ze słówkami i wyrażeniami obcymi oraz przykładami ich zastosowania można zawsze mieć przy sobie i w wolnej chwili skorzystać z tych materiałów. Istnieją gotowe fiszki, ale lepszym sposobem będzie ich samodzielne wykonanie. Na etapie przygotowywania można bowiem już sporo zapamiętać.
Aplikacje do nauki języka
Narzędziem ułatwiającym samodzielne przyswajanie wiedzy są aplikacje na telefon. Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak z fiszkami. Zazwyczaj każdy ma przy sobie swojego smartfona, którego można w każdej chwili wyciągnąć i skorzystać z aplikacji. Tego typu narzędzia nie narzucają czasu jaki należy poświęcić dziennie na naukę, może to być 5, 10, bądź 45 minut – to użytkownik o tym decyduje.