Podczas nauki języka obcego dla wielu osób najważniejsza jest umiejętność mówienia. Język ma bowiem służyć przede wszystkim do porozumiewania się z innymi ludźmi i wyrażania swoich myśli. Opanowanie tej zdolności do perfekcji może jednak przysporzyć wielu problemów i wymaga niemało wysiłku. Sporo osób ma także blokadę, wynikającą z obawy przed popełnieniem błędu.
Istnieje kilka sposobów, które sprawią, że będzie to nieco łatwiejsze do opanowania, nawet samemu w domu, bez pomocy drugiej osoby. Wystarczy odrobina chęci, determinacji i wolnego czasu.
Czytanie na głos
Jest to technika pozwalająca na przyzwyczajenie się do brzmienia języka obcego. Pomaga także przystosować się Twoim ustom i językowi do pracy w inny sposób. Czytając na głos z łatwością zauważysz jakie dźwięki są dla Ciebie najtrudniejsze do wymówienia. Oprócz tego ten sposób poszerza słownictwo. Nie trzeba od razu czytać grubych, wymagających powieści. W zupełności wystarczą gazety, artykuły, krótkie książki czy nawet metki i etykiety różnych produktów. Wystarczy zaledwie 10-15 minut dziennie, aby zacząć zauważać efekty.
Przyswajanie całych zwrotów
Uczenie się pełnych wyrażeń, a nie pojedynczych słów sprawi, że będziesz brzmieć bardziej naturalnie. Bogate słownictwo niekoniecznie Ci to zapewni. Przykładem jest zapytanie „How do you feel today? (Jak się dzisiaj czujesz?), które jest w stu procentach poprawne, jednak ktoś kto czuje się swobodnie posługując się danym językiem mógłby zamiast tego powiedzieć „what’s up”.
Tego typu wyrażenia warto zapisywać sobie w notesie i wracać do nich do momentu aż ich używanie nie stanie się czymś naturalnym. Dobrze jest także zapoznawać się ze zwrotami potocznymi, np. I’m glad we’re on the same page. – Cieszę się, że się rozumiemy.
Nagrywanie własnych wypowiedzi
Świetnym pomysłem jest rejestrowanie swoich wypowiedzi, a następnie odsłuchiwanie ich. Możesz stworzyć przemowę czy prezentację na jakiś ciekawy temat, wygłosić ją i nagrać. Nieco bardziej zaawansowanym sposobem jest ustalenie sobie jedynie tematu, na który chcesz mówić, bez wcześniejszego przygotowania oraz czasu w jakim powinieneś się zmieścić. Na początku wystarczy minuta. Jeśli przez dłuższą chwilę nie będziesz mógł znaleźć odpowiednich słów, zacznij od nowa. Pamiętaj, że nie jest istotne czy popełniasz błędy i jak bogatego słownictwa używasz. Gdy zabraknie Ci wyrazu postaraj się wyrazić swoje myśli w inny sposób. Po prostu mów i nagrywaj. Pomoże Ci to usłyszeć jak brzmisz w języku obcym, a tym samym pozbyć się wszelkich niedociągnięć i sprawdzić jakie są Twoje słabości jeśli chodzi o wymowę, a także zaobserwować postępy jakie robisz.
Powtarzanie na głos, czyli shadowing
Możesz wybrać jakieś interesujące Cię wideo stworzone przez rodzimego użytkownika danego języka, a następnie starać się powtórzyć to, co usłyszałeś. Dobrze, gdy do nagrania dołączony jest skrypt, abyś na koniec mógł sprawdzić czy na pewno dobrze wszystko zrozumiałeś. Nie zaglądaj jednak do niego w trakcie słuchania. Postaraj się zrozumieć nagranie bez żadnej pomocy. Ta technika, polegająca na imitacji dłuższych wypowiedzi, jest pomocna w ćwiczeniu odpowiedniego akcentu i intonowania. Wzorując się na osobie, będącej native speakerem możesz dostrzec, jaki powinien być odpowiedni ton a nawet prędkość wypowiadanych zdań. Dodatkowo metoda ta pozwala na przyswajanie nowego słownictwa.
Tongue twisters
Łamańce językowe służą doskonaleniu wymowy i płynności wypowiedzi, a także mogą wpłynąć na poprawę akcentu. Odszukaj takie wyrażenia w danym języku, a następnie staraj się je czytać na głos najszybciej, jak potrafisz.
Otaczanie się językiem na co dzień
Nic nie pomaga tak w osiągnięciu płynności językowej jak obcowanie z danym językiem na co dzień. Wcale nie trzeba wychodzić z domu, aby to robić. Postaraj się wplatać go do każdej czynności, w przypadku której jest to możliwe. Możesz oglądać ulubione filmy i seriale z napisami, a z czasem bez, czytać obcojęzyczne książki i inne teksty, słuchać audiobooków czy podcastów w czasie zwykłych czynności, jak sprzątanie lub robienie zakupów. To wszystko pomoże Ci oswoić się z językiem obcym.